Uitnodiging webinar 'Samenleven in verschil - de weg naar het goede leven'

Printervriendelijke versiePDF version

UITNODIGING

Afbeelding met tekening, kunst</p>
<p>Door AI gegenereerde inhoud is mogelijk onjuist.

Webinar Inclusie academie dinsdag 10 juni 2025

20 uur tot 21.30 uur

 

"Samenleven in verschil - de weg naar het goede leven"

Wat betekent inclusie? Voor de meeste mensen met een verstandelijke beperking, hun verwanten, hun zorgprofessionals en beleidsmakers is het antwoord duidelijk: een goed leven is een zo ‘gewoon’ mogelijk leven, midden in de samenleving. Maar niet alle mensen met een verstandelijke beperking leven zo’n ‘gewoon’ mogelijk leven. In Nederland leven er zo’n 20.000 van hen op een instellingsterrein, afgezonderd van die ‘gewone’ samenleving. Vaak kiezen bewoners en verwanten heel bewust voor zo’n ‘ongewoon’ leven. Maar waarom? En wat kunnen we van hun keuze leren over inclusie en goed samenleven? 

In deze lezing nodigen Femmianne Bredewold en Simon van der Weele u uit om uw aannames over inclusie tijdelijk achter te laten. In plaats daarvan laten ze u nadenken over een fundamentele: wat is een goed leven voor mensen met een beperking?

Afbeelding met persoon, Menselijk gezicht, kleding, overdekt</p>
<p>Door AI gegenereerde inhoud is mogelijk onjuist.Femmianne Bredewold is socioloog en als onderzoeker en docent verbonden aan de Universiteit voor Humanistiek in Utrecht. Ze doet al meer dan vijftien jaar onderzoek naar de vraag onder welke voorwaarden burgers voor elkaar willen zorgen en of en hoe burgers met een ondersteuningsvraag (verstandelijke beperking, psychiatrische achtergrond, mensen met dementie) worden opgenomen in de zorgnetwerken in onze samenleving.

 Afbeelding met persoon, Menselijk gezicht, Voorhoofd, Kin</p>
<p>Door AI gegenereerde inhoud is mogelijk onjuist.

Simon van der Weele is filosoof en etnograaf. Hij is als docent en onderzoeker verbonden aan de Universiteit voor Humanistiek in Utrecht. Zijn onderzoek spitst zich toe op de ethische spanningen die zich voordoen in professionele ondersteuning in de langdurige zorg. Hoe navigeren professionals en cliënten samen de morele pijnpunten waar zij tegenaan lopen in onze samenleving.

 

In hun boek Een wereld van verschil laten ze zien hoe belangrijk nabijheid, gelijkwaardigheid en kleine alledaagse ontmoetingen zijn voor echte inclusie. Ze pleiten voor voorzieningen die zich niet terugtrekken in systemen, maar zich richten op betekenisvolle relaties.

“Na het einde van hun fascinerende ontdekkingsreis door een bijzondere wereld laten Bredewold en Van der Weele de lezer met een paar klemmende vragen achter. Wat is nu eigenlijk  inclusie? Wat is gelijkheid? Kan je anders zijn en toch gelijk? Wat is meedoen? Normaliseren? Stigmatiseren? Veel van de gebruikelijke antwoorden voelen na lezing aan als te gemakkelijk, bijna als clichés. En dat is een enorme verdienste.”( Jos van der Lans – redacteur Canon gehandicaptenzorg en auteur van Niet-normaal. Ontwikkelingen en dilemma’s in de Nederlandse gehandicaptenzorg.)

Dit webinar is er voor iedereen die werk maakt van inclusie voor personen met een handicap: zorg- en welzijnsprofessionals, medewerkers van gemeenten, studenten en docenten in sociale studies, beleidsmakers, ervaringsdeskundigen en betrokken burgers. Of je nu dagelijks werkt met mensen met een beperking, beleid vormgeeft of gewoon benieuwd bent hoe we beter kunnen samenleven in verschil — je bent van harte welkom.

 De Inclusie academie is een gratis online webinar.

 We bezorgen een link naar de opname aan iedereen die ingeschreven is.

Schrijf je hier in

Afbeelding met tekst, Lettertype, Graphics, logo</p>
<p>Door AI gegenereerde inhoud is mogelijk onjuist.

Disclaimer

Vlaams Welzijnsverbond kan niet aansprakelijk gesteld worden voor de inhoud van deze gepubliceerde info uit het werkveld. Bij vragen gelieve contact op te nemen met de contactpersoon die je hier in de linker kolom terug vindt.