UITNODIGING
Webinar Inclusie academie dinsdag 10 juni 2025
20 uur tot 21.30 uur
"Samenleven in verschil - de weg naar het goede leven"
Wat betekent inclusie? Voor de meeste mensen met een verstandelijke beperking, hun verwanten, hun zorgprofessionals en beleidsmakers is het antwoord duidelijk: een goed leven is een zo ‘gewoon’ mogelijk leven, midden in de samenleving. Maar niet alle mensen met een verstandelijke beperking leven zo’n ‘gewoon’ mogelijk leven. In Nederland leven er zo’n 20.000 van hen op een instellingsterrein, afgezonderd van die ‘gewone’ samenleving. Vaak kiezen bewoners en verwanten heel bewust voor zo’n ‘ongewoon’ leven. Maar waarom? En wat kunnen we van hun keuze leren over inclusie en goed samenleven?
In deze lezing nodigen Femmianne Bredewold en Simon van der Weele u uit om uw aannames over inclusie tijdelijk achter te laten. In plaats daarvan laten ze u nadenken over een fundamentele: wat is een goed leven voor mensen met een beperking?
Femmianne Bredewold is socioloog en als onderzoeker en docent verbonden aan de Universiteit voor Humanistiek in Utrecht. Ze doet al meer dan vijftien jaar onderzoek naar de vraag onder welke voorwaarden burgers voor elkaar willen zorgen en of en hoe burgers met een ondersteuningsvraag (verstandelijke beperking, psychiatrische achtergrond, mensen met dementie) worden opgenomen in de zorgnetwerken in onze samenleving.
Simon van der Weele is filosoof en etnograaf. Hij is als docent en onderzoeker verbonden aan de Universiteit voor Humanistiek in Utrecht. Zijn onderzoek spitst zich toe op de ethische spanningen die zich voordoen in professionele ondersteuning in de langdurige zorg. Hoe navigeren professionals en cliënten samen de morele pijnpunten waar zij tegenaan lopen in onze samenleving.
In hun boek Een wereld van verschil laten ze zien hoe belangrijk nabijheid, gelijkwaardigheid en kleine alledaagse ontmoetingen zijn voor echte inclusie. Ze pleiten voor voorzieningen die zich niet terugtrekken in systemen, maar zich richten op betekenisvolle relaties.
“Na het einde van hun fascinerende ontdekkingsreis door een bijzondere wereld laten Bredewold en Van der Weele de lezer met een paar klemmende vragen achter. Wat is nu eigenlijk inclusie? Wat is gelijkheid? Kan je anders zijn en toch gelijk? Wat is meedoen? Normaliseren? Stigmatiseren? Veel van de gebruikelijke antwoorden voelen na lezing aan als te gemakkelijk, bijna als clichés. En dat is een enorme verdienste.”( Jos van der Lans – redacteur Canon gehandicaptenzorg en auteur van Niet-normaal. Ontwikkelingen en dilemma’s in de Nederlandse gehandicaptenzorg.)
Dit webinar is er voor iedereen die werk maakt van inclusie voor personen met een handicap: zorg- en welzijnsprofessionals, medewerkers van gemeenten, studenten en docenten in sociale studies, beleidsmakers, ervaringsdeskundigen en betrokken burgers. Of je nu dagelijks werkt met mensen met een beperking, beleid vormgeeft of gewoon benieuwd bent hoe we beter kunnen samenleven in verschil — je bent van harte welkom.
De Inclusie academie is een gratis online webinar.
We bezorgen een link naar de opname aan iedereen die ingeschreven is.