Vlaams Welzijnsverbond sluit partnership met Engage4

Printervriendelijke versiePDF version

Hoe kunnen vzw’s en bedrijven elkaar helpen en versterken? Het is die match waar Engage4 naar op zoek gaat. Letterlijk dan, want Engage4 koppelt profitbedrijven aan social-profitorganisaties. En dat op zo'n manier dat beide partijen er iets van opsteken. Als Vlaams Welzijnsverbond willen we onze leden daarin graag ondersteunen. Het Vlaams Welzijnsverbond en Engage4 gaan daarom een partnership aan. 

Het partnership is dan wel nieuw, toch werken het Vlaams Welzijnsverbond en Engage4 al veel langer samen rond skills-based employee volunteering. Daarbij brengen medewerkers uit profitbedrijven hun kennis en expertise binnen in de social-profit. Voor de social-profit is het een manier om uitdagingen aan te pakken waarvoor de kennis nu niet altijd aanwezig is binnen de organisatie. Voor medewerkers uit de profit is het dan weer een manier om zich in te zetten voor maatschappelijk relevante projecten. Dat zegt ook Mieke Nieuwdorp van Engage4: ‘We hebben nood aan een geëngageerde samenleving. Ik ben ervan overtuigd dat maatschappelijke uitdagingen van ons allemaal zijn, en dat zowel ‘profit’ als ‘non-profit’ een rol hebben om deze aan te pakken. Hoe beter we over de sectoren heen elkaar kennen en begrijpen, hoe beter we deze uitdagingen kunnen aanpakken.’ 

Enkele maanden geleden startte Engage4 een nieuw programma op: Connected Learning. Tijdens dit korte traject werken bedrijven en vzw’s samen aan een afgelijnd project. En dat binnen een specifieke regio, voor de eerste ronde was dat Antwerpen en Mechelen. Onder de deelnemers zien we heel wat leden van het Vlaams Welzijnsverbond. En dat is geen toeval vertelt Mark Vanhumbeeck, stafmedewerker welzijnsgericht ondernemen bij het Vlaams Welzijnsverbond: ‘Al van bij de start waren we gecharmeerd door de waarden uitgedragen door Mieke van Engage4. Ze stelde daarbij ‘gelijkwaardigheid’, ‘verbondenheid’ en ‘respect’ als kernwaarden voor de samenwerkingen, waarden die perfect aansluiten bij de waarden van het Vlaams Welzijnsverbond. Gegeven de duidelijke meerwaarde voor onze leden, hebben we dan ook snel ingezet op sensibilisering en mobilisering van onze leden rond dit concept, met succes dus’.


Mieke Nieuwdorp (Engage4) en Mark Vanhumbeeck (Vlaams Welzijnsverbond)

Logistiek vraagstuk 

De presentatie van die eerste reeks samenwerkingen rond Connected Learning vond plaats op 15 december in De Schorre in Boom. Eén daarvan verliep tussen vzw Leef, een voorziening voor volwassenen met een beperking, en Port of Antwerp-Bruges. Kevin Dyck is boekhouder bij Leef en hij kampte met een logistiek probleem. De bussen die tot dan toe werden ingezet voor het vervoer waren te duur geworden, een oplossing lag niet meteen voor de hand. ‘Vroeger maakten we gebruik van verschillende kleine busjes, maar tegenwoordig zijn dat grote bussen. Die kosten veel geld, zitten niet vol en bovendien mogen we er geen té lange ritten mee maken om te vermijden dat onze gebruikers uren op de bus zitten. De offertes die we dit jaar hebben ontvangen van de busbedrijven lagen dan ook nog eens een pak hoger dan vroeger.’


Yves Adriaensen (Port of Antwerp-Bruges) en Kevin Dyck (Leef)

Via Engage4 werd Kevin gekoppeld aan Yves Adriaensen, chief economist bij Port of Antwerp-Bruges. Yves ging met de mensen van Leef op zoek naar een breed gedragen oplossing: ‘We hebben alle stakeholders mee in het bad getrokken, dus ook de ouders. Vaak worden zulke beslissingen van bovenaf opgelegd door een organisatie, dat wilden we nu niet doen. In ons team zitten mensen met een achtergrond in de marketing, dat hielp natuurlijk bij het brengen van deze boodschap. Mijn achtergrond is dan weer eerder strategisch en projectmatig, en dat was ook belangrijk in dit verhaal.’ Uiteindelijk kwam er een oplossing uit de bus, waarbij er in de toekomst fors bespaard zal worden. Maar de resultaten van deze samenwerking gaan veel breder vertelt Kevin: ‘We gaan in de toekomst ook voor andere vraagstukken dezelfde werkwijze toepassen. Dat wil zeggen: meer in projectvormen werken, mandaten geven en meer mensen betrekken bij onze beslissingen.’  

Cashloos werken 

Een andere samenwerking was die tussen Huize Eyckerheyde, een voorziening voor volwassenen met een fysieke en ernstige mentale beperking, en Isabel Group, een organisatie die IT-toepassingen ontwikkelt binnen de financiële wereld. Elke De Wilde, verantwoordelijke financiën bij Huize Eyckerheyde, wilde af van cashbetalingen en de vele papieren kassatickets die moesten verwerkt worden. Stefan Fagot, product content marketeer bij Isabel Group, ging met zijn team op zoek naar een oplossing. ‘We zijn begonnen met alle processen in beeld te brengen en kwamen snel tot de conclusie dat we die cashbetalingen en papieren tickets uit elkaar moesten trekken. We hebben natuurlijk ook gekeken welke tools er al beschikbaar waren op de markt en zo kwamen we vrij snel tot oplossingen, want je wil op het einde van de rit toch iets opleveren dat af is.’ Alhoewel de tijd beperkt was, mag het resultaat er zijn zegt Elke: ‘De digitalisering van al die processen bespaart ons heel wat handwerk, de flow zal dan ook veel sneller verlopen. Zo moeten we bijvoorbeeld mensen niet langer met cashgeld van en naar de bank laten rijden.’ 


Elke De Wilde (Huize Eyckerheyde) en Stefan Fagot (Isabel Group)

Toch ging het om een echte samenwerking, vertelt Elke: ‘We hadden op voorhand wel schrik dat we iets opgelegd zouden krijgen, maar er was veel wederzijdse interesse en er is goed geluisterd naar ons probleem. Een toffe samenwerking dus.’ En ook Stefan blikt met tevredenheid terug: ‘Ook voor ons was het een verrijkende ervaring. Wij weten niet hoe het eraan toegaat in zo’n voorziening, dat was een echte eye-opener en ons respect is dan ook gegroeid voor het werk dat daar gebeurt. Je helpt ook effectief mensen. We hebben hier echt het verschil kunnen maken.’ 

Partnership 

Zo zijn er maar liefst 13 vruchtbare samenwerkingen tot stand gekomen, en het is de bedoeling dat die er in de toekomst ook op andere plekken in Vlaanderen komen. Om deze en andere programma’s nog beter te faciliteren, gaan het Vlaams Welzijnsverbond en Engage4 nog nauwer samenwerken vertelt Mark Vanhumbeeck: ‘We willen vooral nog meer van onze leden warm maken voor Connected Learning en de meerwaarde die dit kan geven aan onze welzijnsgerichte ondernemers. We gaan daarom in 2023 verder inzetten op het bekendmaken en ondersteunen van onze leden bij de voorbereiding van mogelijke samenwerkingen. En daarnaast zullen we onze leden natuurlijk verder informeren over de trajecten die Engage4 organiseert.’ 

Wil je meer weten of zelf graag deelnemen? Neem dan zeker contact op met Mark Vanhumbeeck. In januari worden alvast verschillende nieuwe infosessies georganiseerd.